Astra Pro - en to it translation catalogue (712 entries)

en: %1$s Menu Options
it: %1$s Opzioni Menu

en: %1$s Menu Settings
it: %1$s impostazioni Menu

en: %1$s restored to revision from %2$s
it: %1$s ripristino alla versione %2$s

en: %s License
it: %s Licenza

en: %s does not exist.
it: %s non esiste.

en: %s draft updated.
it: %s bozza aggiornata.

en: %s published.
it: %s pubblicato.

en: %s saved.
it: %s salvato.

en: %s scheduled for.
it: %s programmato per.

en: %s submitted.
it: %s inviato.

en: %s updated.
it: %s aggiornato.

en: 1 Column
it: 1 Colonna

en: 1-800-000-000 — hello@example.com
it: 06 12365478 — tuaemail@gmail.com

en: 2 Columns
it: 2 Colonne

en: 3 Columns
it: 3 Colonne

en: 4 Columns
it: 4 Colonne

en: 404 Page
it: Pagina 404

en: About The Author
it: Informazioni sull'autore

en: Above Header
it: Sopra l'Header

en: Above Header Colors
it: Colori sopra la testata

en: Above Header First Widget
it: Sopra il primo Widget Header

en: Above Header Menu
it: Sotto Header Menu

en: Above Header Second Widget
it: Sopra Header secondo Widget

en: Action
it: Azione

en: Action to add your content after WooCommerce account navigation.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti dopo la navigazione dell'account WooCommerce.

en: Action to add your content after WooCommerce add to cart button.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti dopo il pulsante aggiungi al carrello di WooCommerce.

en: Action to add your content after WooCommerce add to cart form.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti dopo l'aggiungi al carrello di WooCommerce.

en: Action to add your content after WooCommerce add to cart quantity.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti dopo l'aggiungi quantità del carrello di WooCommerce.

en: Action to add your content after WooCommerce calculate totals.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti dopo che WooCommerce calcola i totali.

en: Action to add your content after WooCommerce cart contents.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti dopo il contenuto del carrello WooCommerce.

en: Action to add your content after WooCommerce cart table.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti dopo la tabella del carrello WooCommerce.

en: Action to add your content after WooCommerce cart totals.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti dopo i totali del carrello WooCommerce.

en: Action to add your content after WooCommerce cart.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti dopo il carrello WooCommerce.

en: Action to add your content after WooCommerce checkout billing form.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti dopo il modulo di fatturazione di cassa di WooCommerce.

en: Action to add your content after WooCommerce checkout form.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti dopo il modulo della cassa WooCommerce.

en: Action to add your content after WooCommerce checkout order review.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti dopo la verifica dell'ordine di cassa di WooCommerce.

en: Action to add your content after WooCommerce customer details.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti dopo i dettagli del cliente WooCommerce.

en: Action to add your content after WooCommerce order notes.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti dopo le note dell'ordine di WooCommerce.

en: Action to add your content after WooCommerce order payment.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti dopo il pagamento dell'ordine WooCommerce.

en: Action to add your content after WooCommerce order submit.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti dopo l'invio ordine di WooCommerce.

en: Action to add your content after WooCommerce order total.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti dopo il totale dell'ordine di WooCommerce.

en: Action to add your content after WooCommerce review order cart contents.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti dopo la revisione del contenuto del carrello ordine di WooCommerce.

en: Action to add your content after WooCommerce review order total.
it: Azione per aggiungere il tuo contenuto dopo la recensione totale dell'ordine di WooCommerce.

en: Action to add your content after WooCommerce shop cart.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti dopo il carrello del negozio WooCommerce.

en: Action to add your content after WooCommerce shop category.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti dopo la categoria del negozio di WooCommerce.

en: Action to add your content after WooCommerce shop loop item.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti dopo l'elemento del ciclo del negozio di WooCommerce.

en: Action to add your content after WooCommerce shop loop.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti dopo il ciclo del negozio di WooCommerce.

en: Action to add your content after WooCommerce shop price.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti dopo il prezzo del negozio di WooCommerce.

en: Action to add your content after WooCommerce shop rating.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti dopo la valutazione del negozio WooCommerce.

en: Action to add your content after WooCommerce shop title.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti dopo il titolo del negozio di WooCommerce.

en: Action to add your content after WooCommerce single product summary.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti dopo il riepilogo del prodotto singolo di WooCommerce.

en: Action to add your content after WooCommerce single product.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti dopo il prodotto singolo di WooCommerce.

en: Action to add your content after WooCommerce template part.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti dopo la parte del modello di WooCommerce.

en: Action to add your content after the WooCommerce main content.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti dopo il contenuto principale di WooCommerce.

en: Action to add your content before WooCommerce account navigation.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti prima della navigazione dell'account WooCommerce.

en: Action to add your content before WooCommerce add to cart button.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti prima del pulsante aggiungi al carrello di WooCommerce.

en: Action to add your content before WooCommerce add to cart form.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti prima del modulo aggiungi al carrello di WooCommerce.

en: Action to add your content before WooCommerce add to cart quantity.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti prima di aggiungi quantità del carrello di WooCommerce.

en: Action to add your content before WooCommerce calculate totals.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti prima che WooCommerce calcoli i totali.

en: Action to add your content before WooCommerce cart contents.
it: Azione per aggiungere il contenuto prima del contenuto del carrello WooCommerce.

en: Action to add your content before WooCommerce cart table.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti prima della tabella del carrello di WooCommerce.

en: Action to add your content before WooCommerce cart totals.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti prima dei totali del carrello WooCommerce.

en: Action to add your content before WooCommerce cart.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti prima del carrello di WooCommerce.

en: Action to add your content before WooCommerce checkout billing form.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti prima del modulo di fatturazione di cassa di WooCommerce.

en: Action to add your content before WooCommerce checkout form.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti prima del modulo di cassa di WooCommerce.

en: Action to add your content before WooCommerce checkout order review.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti prima della verifica dell'ordine di checkout di WooCommerce.

en: Action to add your content before WooCommerce customer details.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti prima dei dettagli del cliente WooCommerce.

en: Action to add your content before WooCommerce order notes.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti prima delle note dell'ordine di WooCommerce.

en: Action to add your content before WooCommerce order payment.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti prima del pagamento dell'ordine WooCommerce.

en: Action to add your content before WooCommerce order submit.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti prima dell'invio ordine di WooCommerce.

en: Action to add your content before WooCommerce order total.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti prima del totale dell'ordine di WooCommerce.

en: Action to add your content before WooCommerce review order cart contents.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti prima la revisione del contenuto del carrello ordine di WooCommerce.

en: Action to add your content before WooCommerce review order total.
it: Azione per aggiungere il tuo contenuto prima della recensione totale dell'ordine di WooCommerce.

en: Action to add your content before WooCommerce shop cart.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti prima del carrello del negozio WooCommerce.

en: Action to add your content before WooCommerce shop category.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti prima della categoria del negozio di WooCommerce.

en: Action to add your content before WooCommerce shop loop item.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti prima dell'elemento del ciclo del negozio di WooCommerce.

en: Action to add your content before WooCommerce shop loop.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti prima del ciclo del negozio di WooCommerce.

en: Action to add your content before WooCommerce shop price.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti prima del prezzo del negozio di WooCommerce.

en: Action to add your content before WooCommerce shop rating.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti prima della valutazione del negozio WooCommerce.

en: Action to add your content before WooCommerce shop title.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti prima del titolo del negozio di WooCommerce.

en: Action to add your content before WooCommerce single product summary.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti prima del riepilogo del prodotto singolo di WooCommerce.

en: Action to add your content before WooCommerce single product.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti prima del prodotto singolo WooCommerce.

en: Action to add your content before WooCommerce template part.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti prima della parte del modello di WooCommerce.

en: Action to add your content before the WooCommerce main content.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti prima del contenuto principale di WooCommerce.

en: Action to add your content on WooCommerce account navigation.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti sulla navigazione dell'account WooCommerce.

en: Action to add your content on WooCommerce breadcrumb action.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti all'azione breadcrumb di WooCommerce.

en: Action to add your content on WooCommerce checkout footer content bottom.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti alla cassa, nella parte inferiore del contenuto in basso, di WooCommerce.

en: Action to add your content on WooCommerce checkout footer content top.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti alla cassa, nella parte inferiore del contenuto in alto, di WooCommerce.

en: Action to add your content on WooCommerce checkout main header bar bottom.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti nella barra principale dell'intestazione in basso di WooCommerce.

en: Action to add your content on WooCommerce checkout main header bar top.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti nella barra principale dell'intestazione in alto di WooCommerce.

en: Action to add your content on WooCommerce checkout masthead bottom.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti nella testata principale, nella parte bassa, della cassa di WooCommerce.

en: Action to add your content on WooCommerce checkout masthead top.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti nella testata principale, nella parte alta, della cassa di WooCommerce.

en: Action to add your content on WooCommerce product meta end action.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti alla fine dell'azione del meta prodotto WooCommerce.

en: Action to add your content on WooCommerce product meta start action.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti all'inizio dell'azione del meta prodotto WooCommerce.

en: Action to add your content on WooCommerce sidebar action.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti all'azione sulla sidebar di WooCommerce.

en: Action to add your content on WooCommerce single product summary action.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti all'azione di riepilogo del prodotto singolo di WooCommerce.

en: Action to add your content on archive_description action.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti all'azione archive_description.

en: Action to add your content on cart actions.
it: Azione per aggiungere il tuo contenuto alle azioni del carrello.

en: Action to add your content on cart calculate fees.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti al carrello del calcolo delle commissioni.

en: Action to add your content on cart collaterals.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti sui lati del carrello.

en: Action to add your content on cart contents.
it: Azione per aggiungere il contenuto ai contenuti del carrello.

en: Action to add your content on cart coupon.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti sul coupon del carrello.

en: Action to add your content on cart reset.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti al reset del carrello.

en: Action to add your content on cart update.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti all'aggiornamento del carrello.

en: Action to add your content on check cart is empty.
it: Azione per aggiungere il tuo contenuto quando il carrello è impostato su vuoto.

en: Action to add your content on check cart items action.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti sull'azione degli elementi aggiunti nel carrello.

en: Action to add your content on checkout billing.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti alla fatturazione di cassa.

en: Action to add your content on checkout order review action.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti all'azione di verifica dell'ordine di checkout.

en: Action to add your content on checkout shipping action.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti all'azione di pagamento per la cassa.

en: Action to add your content on proceed to checkout action.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti sul processo di azione della cassa.

en: Action to add your content on share action.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti all'azione di condivisione.

en: Action to add your content on simple add to cart action.
it: Azione per aggiungere i tuoi contenuti all'azione semplice aggiungi al carrello.

en: Activate
it: Attivare

en: Activate All
it: Attiva tutto

en: Activate License
it: Attiva Licenza

en: Active
it: Attivo

en: Active!
it: Attivo!

en: Add Custom HTML
it: Aggiungi HTML personalizzato

en: Add Display Rule
it: Aggiungi regola di visualizzazione

en: Add Exclusion Rule
it: Aggiungi regola di esclusione

en: Add Location Rule
it: Aggiungi regola posizione

en: Add New
it: Aggiungi Nuovo

en: Add Rule
it: Aggiungi regola

en: Add Space Between Posts
it: Aggiungi spazio tra gli Articoli

en: Add To Cart
it: Aggiungi al carrello

en: Add User Rule
it: Aggiungi regola utente

en: Add Widget
it: Aggiungi Widget

en: Add locations for where this %s should appear.
it: Aggiungi posizione dove dovrebbe apparire questo %s.

en: Add locations for where this Advanced Header should appear.
it: Aggiungi posizione per visualizza l'intestazione avanzata.

en: Add locations for where this Custom Layout should appear.
it: Aggiungi posizioni su dove dovrebbe apparire questo layout personalizzato.

en: Addons
it: Estensioni

en: Advanced
it: Avanzato

en: After Summary
it: Dopo Sommario

en: Agency Author URL:
it: URL Autore Agenzia:

en: Agency Author:
it: Autore Agenzia:

en: Agency Details
it: Dettagli Agenzia

en: Agency Licence Link:
it: Link Licenza Agenzia:

en: All
it: Tutti

en: All %s
it: Tutti %s

en: All %s Archive
it: Tutti %s Archivi

en: All Archives
it: Tutti gli archivi

en: All Custom Layouts
it: Tutti i Layout Personalizzati

en: All Page Headers
it: Tutte le Intestazioni Pagina

en: All Singulars
it: Tutti i singoli

en: Another %s Layout is selected for the same display rules.
it: Un altro %s Layout è selezionato per le stesse regole di visualizzazione.

en: Apply Size
it: Applicare la dimensione

en: Archive Summary Box
it: Riepilogo contenitore Archivio

en: Archives for
it: Archivi per

en: Assign Above Header Menu
it: Assegna sopra Header Menu

en: Assign Below Header Menu
it: Assegna sotto Header Menu

en: Astra Menu Widgets
it: Widget Astra Menu

en: Astra Nav Menu widgets.
it: Widget Navigazione Menu Astra.

en: Astra Pro Branding
it: Brand Astra Pro

en: Astra Pro License
it: Licenza Astra Pro

en: Astra Theme Branding
it: Brand Tema Astra

en: Author
it: Autore

en: Author Archive
it: Archivio Autore

en: Author Info
it: Info Autore

en: Auto
it: Automatico

en: Auto Load Previous Posts
it: Carica automaticamente gli articoli precedenti

en: Auto load previous posts cannot be previewed in the customizer.
it: Il caricamento automatico dei messaggi precedenti non può essere visualizzato in anteprima nel customizer.

en: Available %s Modules:
it: %s moduli disponibili:

en: Available Astra Pro Modules:
it: Moduli Astra Pro disponibili:

en: Back to my details
it: Torna ai miei dettagli

en: Background
it: Sfondo

en: Background
it: Sfondo

en: Background Color
it: Colore Sfondo

en: Background Color / Image
it: Colore di sfondo / Immagine

en: Background Image
it: Immagine Sfondo

en: Background Overlay Color
it: Colore Sfondo dell'Overlay

en: Background Position
it: Posizione sfondo

en: Background Repeat
it: Ripeti Sfondo

en: Background Size
it: Dimensione sfondo

en: Bag
it: Borsa

en: Basic
it: Base

en: Basket
it: Cestino

en: Below Header
it: Sotto l'header

en: Below Header Colors
it: Colori sotto l'intestazione

en: Below Header First Widget
it: Sotto Header primo Widget

en: Below Header Menu
it: Sopra Header Menu

en: Below Header Second Widget
it: Sotto Header secondo Widget

en: Below Header Submenu
it: Sotto il sottomenu dell'Header

en: Billing details
it: Dettagli di fatturazione

en: Blog / Posts Page
it: Blog / Pagina Articoli

en: Border
it: Bordo

en: Border Bottom Size
it: Dimensione bordo inferiore

en: Border Color
it: Colore del bordo

en: Border Radius
it: Raggio del bordo

en: Border for Menu Items
it: Bordo per voci di menu

en: Bottom
it: Basso

en: Bottom Border
it: Bordo basso

en: Bottom Border Color
it: Colore bordo inferiore

en: Bottom Spacing
it: Spaziatura bassa

en: Box Hover Shadow
it: Ombra Box Hover

en: Box Shadow
it: Ombra Box

en: Breadcrumb Color
it: Colore del testo Breadcrumb

en: Button
it: Pulsante

en: Button Text Color
it: Colore testo Pulsante

en: Cancel
it: Annulla

en: Capitalize
it: Capitalizzare

en: Cart
it: Carrello

en: Category
it: Categoria

en: Center
it: Centra

en: Center Bottom
it: Al centro in basso

en: Center Center
it: Centrato

en: Center Top
it: Al centro in alto

en: Change Heading Color
it: Cambia il colore dell' intestazione

en: Check this if you wish to overwrite LearnDash Colors
it: Selezionare questa opzione se si desidera sovrascrivere i colori LearnDash

en: Checkout
it: Cassa

en: Checkout Form Width
it: Larghezza modulo cassa

en: Checkout Page
it: Pagina Cassa

en: Choose...
it: Scegli…

en: Circle
it: Cerchio

en: Circle Outline
it: Contorno a cerchio

en: Click Here!
it: Clicca qui!

en: Click here to assign a widget for this area.
it: Clicca qui per assegnare un widget per questa zona.

en: Close
it: Chiudi

en: Color
it: Colore

en: Colors
it: Colori

en: Colors and background
it: Colori e sfondo

en: Column Divider Color
it: Colore divisore Colonna

en: Column Heading Separator Color
it: Colore Separatore Intestazione Colonna

en: Columns
it: Colonne

en: Comment
it: Commento

en: Comments
it: Commenti

en: Contain
it: Contenere

en: Container Animation
it: Animazione del contenitore

en: Container Border
it: Bordo del contenitore

en: Content
it: Contenuto

en: Content Alignment
it: Allineamento Contenuto

en: Content Color
it: Colore del contenuto

en: Content Source
it: Sorgente del contenuto

en: Content Width
it: Larghezza contenuto

en: Course / Lesson
it: Corso / Lezione

en: Course Columns
it: Colonne Corso

en: Cover
it: Copertina

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom %s deleted.
it: %s eliminazione personalizzata.

en: Custom %s updated.
it: %s aggiornamento personalizzato.

en: Custom Class
it: Classe personalizzata

en: Custom Layout Settings
it: Impostazioni layout personalizzati

en: Custom Layouts
it: Layout Personalizzati

en: Custom Menu Item
it: Elemento menu personalizzato

en: Custom Menu Text / HTML
it: Testo menu personalizzato / HTML

en: Custom Size
it: Dimensione personalizzata

en: Custom Size can be given any positive number with or without units as "5" or "5px". Default unit is "%"
it: Dimensione personalizzata può essere dato un numero positivo con o senza unità come "5" o "5px". L'unità predefinita è "%"

en: Custom String
it: Stringa personalizzata

en: Custom Text
it: Testo personalizzato

en: Custom Width
it: Larghezza Personalizzata

en: Customize Site Header
it: Personalizza intestazione del sito

en: Customizer Setting
it: Impostazioni Customer

en: Date
it: Data

en: Date Archive
it: Archivio Date

en: Date Box Style
it: Stile box data

en: Deactivate
it: Disattiva

en: Deactivate All
it: Disattiva tutto

en: Deactivate License
it: Disattivare Licenza

en: Delete
it: Cancella

en: Description Color
it: Colore Descrizione

en: Different Logo for Page Header?
it: Vuoi usare un Logo diverso per Header della Pagina?

en: Different Logo for Sticky Header?
it: Vuoi usare un Logo diverso per Header Fisso?

en: Different Logo for retina devices?
it: Vuoi usare un Logo diverso per dispositivi mobili?

en: Disable
it: Disabilitato

en: Disable Above Header
it: Disabilita sopra Header

en: Disable Add To Cart Button
it: Disabilita Pulsante Aggiungi al Carrello

en: Disable Below Header
it: Disabilita sotto Header

en: Disable Beta Updates
it: Disabilita Aggiornamenti Beta

en: Disable Footer Bar
it: Disabilita pie di pagina

en: Disable Footer Widgets
it: Disabilita Footer Widgets

en: Disable Link
it: Disabilitare link

en: Disable Primary Header
it: Disabilita Header primario

en: Disable Single Post Navigation
it: Disabilita la navigazione su Post singolo

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Display Above Header
it: Visualizza sopra l'header

en: Display Active Filters
it: Visualizza i filtri attivi

en: Display Apply Coupon Field
it: Mostra campo applica coupon

en: Display Below Header
it: Visualizza sotto l'header

en: Display Breadcrumb
it: Visualizza breadcrimb

en: Display Cart Title
it: Mostra titolo carrello

en: Display Cart Totals
it: Mostra totale carrello

en: Display On
it: Visualizza

en: Display Order Note
it: Mostra note ordine

en: Display Page Title
it: Mostra titolo pagina

en: Display Product Tabs
it: Mostra schede prodotto

en: Display Read More as Button
it: Mostra Leggi Altro come pulsante

en: Display Related Products
it: Visualizza prodotti correlati

en: Display Rules
it: Visualizzare le regole

en: Display Student's Gravatar in Primary Header
it: Mostra il Gravatar dello studente nell'intestazione principale

en: Display Tabs Vertically
it: Visualizzare le schede verticalmente

en: Display Toolbar
it: Mostra barra degli strumenti

en: Display Up Sells
it: Mostra Up Sells

en: Display on Mobile Devices
it: Mostra sui dispositivi mobili

en: Distraction Free Checkout
it: Libera dalla distrazione di cassa

en: Divider Color
it: Colore Divisore

en: Do Not Display On
it: Non visualizzare

en: Dropdown
it: Menu a discesa

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Custom Layout
it: Modifica Layout Personalizzato

en: Edit Page Header
it: Modifica Intestazione Pagina

en: Editing
it: Modifica

en: Enable Ajax Add To Cart
it: Abilita Ajax aggiungi al carrello

en: Enable Beta Updates
it: Abilita aggiornamenti beta

en: Enable Code Editor
it: Abilita Editor Codice

en: Enable Course Description
it: Abilita descrizione Corso

en: Enable Course Meta
it: Abilita meta Corso

en: Enable Date Box
it: Abilita box data

en: Enable Distraction Free Learning
it: Abilita distrazione di apprendimento libero

en: Enable Featured Image
it: Abilita immagine in evidenza

en: Enable Header Profile Link
it: Abilita Link Profilo Header

en: Enable Image Zoom Effect
it: Abilita effetto zoom immagine

en: Enable Instructor Detail
it: Abilita dettagli istruttore

en: Enable Mega Menu
it: Abilita Mega Menu

en: Enable On
it: Abilita

en: Enable Progress Bar
it: Abilita barra di progressione

en: Enable Shrink Effect
it: Abilita effetto riduzione

en: Enable Syllabus
it: Abilita Syllabus

en: Enable White Label
it: Abilita etichetta bianca

en: Enable this option to receive update notifications for beta versions.
it: Abilita questa opzione per ricevere notifiche di aggiornamento per le versioni beta.

en: Enabled
it: Abilitata

en: Enter Custom Text
it: Inserisci testo personalizzato

en: Entire Website
it: Intero sito web

en: Error 404: Page not found
it: Errore 404: pagina non trovata

en: Event to Trigger Infinite Loading
it: Evento per Trigger scorrimento infinito

en: Every %d Minutes
it: Ogni %d minuti

en: Excerpt Count
it: Conteggio estratto

en: Exclude On
it: Escludi

en: Fade
it: Sfuma

en: Family
it: Famiglia

en: Featured Images Size
it: Dimensione delle immagini in primo piano

en: Fill
it: Riempi

en: Filter
it: Filtro

en: Fluid
it: Fluido

en: Flyout
it: A comparsa

en: Flyout Menu Alignment
it: Allineamento menu a comparsa

en: Footer Space
it: Spaziatura Footer

en: Force Disable Transparency on Archives?
it: Disattiva la trasparenza sugli archivi?

en: Front Page
it: Pagina Principale

en: Full Screen
it: Schermo Intero

en: Full Screen Search
it: Ricerca a schermo intero

en: Full Width
it: Larghezza piena

en: Full screen
it: A schermo intero

en: Full-Screen
it: Larghezza piena

en: Gallery Layout
it: Layout Galleria

en: General
it: Generale

en: Get license link will be displayed in the license form when the purchase key is expired / not valid.
it: Il link di licenza verrà visualizzato nel modulo di licenza quando il codice di acquisto è scaduto / non valido.

en: Get the license >>
it: Ottieni la licenza >>

en: Grid Layout
it: Layout a Griglia

en: Grid View
it: Vista griglia

en: Header Cart Icon
it: Icona del carrello dell'intestazione

en: Header Cover
it: Copertura della testata

en: Header Cover Search
it: Ricerca copertina Header

en: Header Space
it: Spaziatura Header

en: Heading Color
it: Colore Intestazione

en: Height
it: Altezza

en: Hide Menu Label/Description?
it: Nascondi etichetta menu/Descrizione?

en: Hide When Scrolling Down
it: Nascondi durante lo scorrimento verso il basso

en: Highlight Color
it: Colore Evidenziatura

en: Highlight First Post
it: Evidenzia prima articolo

en: Highlight Label Background Color
it: Colore di sfondo Etichetta Evidenzia

en: Highlight Label Color
it: Colore Etichetta Evidenzia

en: Highlight Labels
it: Etichette Evidenzia

en: Highlight Text Color
it: Colore testo evidenziato

en: Hooks
it: Ganci

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Horizontal Padding
it: Spaziatura orizzontale

en: Hover
it: Sovrapposizione

en: Hover Color
it: Colore Hover

en: Icon
it: Icona

en: Icon Color
it: Colore icona

en: Icon Hover Color
it: Colore icona Hover

en: Icon Size
it: Dimensione icona

en: If contents of the popup is larger then the button will stick at the end of the popup.
it: Se il contenuto del popup è più grande, il pulsante si attaccherà alla fine del popup.

en: If you want to access while label settings in future, simply deactivate the Astra Pro plugin and activate it again.
it: Se si desidera accedere alle impostazioni dell'etichetta in futuro, è sufficiente disattivare il plug-in Astra Pro e riattivarlo.

en: Image
it: Immagine

en: Image Width
it: Larghezza Immagine

en: Infinite Scroll
it: Scorrimento infinito

en: Infinite Scroll cannot be previewed in the Customizer.
it: Lo scorrimento infinito non può essere visto nell'anteprima di Personalizzazione.

en: Inherit
it: Eredita

en: Inline
it: In linea

en: Insert Widget
it: Inserisci Widget

en: It will shrink the sticky header height, logo, and menu size. Sticky header will display in a compact size.
it: Si ridurrà l'altezza dell'intestazione Sticky, il logo e le dimensioni del menu. L'intestazione sticky verrà visualizzata in dimensioni compatte.

en: Left
it: Sinistra

en: Left & Right Padding
it: spaziatura sinistra e destra

en: Left Bottom
it: In basso a sinistra

en: Left Center
it: In centro a sinistra

en: Left Top
it: In alto a sinistra

en: Line Height
it: Altezza riga

en: Link / Text Color
it: Link / Colore testo

en: Link Color
it: Colore Link

en: Link Hover Color
it: Colore Link Hover

en: List View
it: Vista ad elenco

en: Load More
it: Carica altro

en: Load More Text
it: Testo carica altro

en: Loading more results…
it: Caricamento altri risultati…

en: Logged In
it: Utento autenticato

en: Logged Out
it: Utente non autenticato

en: Logo Width
it: Larghezza Logo

en: Looking for a theme? You can search or browse the WordPress.org theme directory, install and preview themes, then activate them right here.
it: Alla ricerca di un tema? Puoi cercare o sfogliare la directory dei temi di WordPress.org, installare e visualizzare in anteprima i temi, quindi attivarli qui.

en: Lowercase
it: Minuscolo

en: Main Menu
it: Menu Principale

en: Make this menu as column heading?
it: Rendi questo menu come intestazione di colonna?

en: Masonry Layout
it: Struttura Masonry

en: Max Width
it: Larghezza max

en: Mega Menu Column Heading
it: Intestazione colonna Mega Menu

en: Megamenu Heading Space
it: Spazio Intestazione Mega Menu

en: Membership Columns
it: Colonne Abbonamento

en: Menu Container Width
it: Larghezza contenitore Menu

en: Menu Items Border
it: Bordi voci di menù

en: Menu Items Border Color
it: Colore del bordo delle voci di menù

en: Menu Label
it: Etichetta Menu

en: Menu Space
it: Spaziatura menu

en: Menu Style
it: Stile Menu

en: Merge
it: Unisci

en: Merge Menu on Mobile Devices
it: Unisci Menu su dispositivi mobili

en: Merge Page Header with Site Header
it: Unire Intestazione Pagina con l'intestazione del sito

en: Merge Page Header with Site Header is generally not recommended on achieve pages such as search, 404, etc. If you would like to enable it, use this setting.
it: Unire l'intestazione della pagina con quella del sito non è generalmente consigliabile per ottenere pagine come ricerca, 404, ecc. Se si desidera abilitarla, utilizzare questa impostazione.

en: Meta Color
it: Colore Meta

en: Meta Link Color
it: Colore Link Meta

en: Mobile Header
it: Header Dispositivi Mobili

en: My Account
it: Il mio Account

en: New Custom Layout Name
it: Nuovo Nome Layout Personalizzato

en: New Page Header Name
it: Nuovo Nome Intestazione Pagina

en: No Page Header
it: Escludi intestazione della pagina

en: No Page Headers Found
it: Nessuna Intestazione Pagina trovata

en: No Repeat
it: Non Ripetere

en: No more posts to show.
it: Non ci sono più articoli da mostrare.

en: No more products to show.
it: Non ci sono altri prodotti da mostrare.

en: No results found
it: Nessun risultato trovato

en: No. of Related Product
it: Numero di prodotti correlati

en: None
it: Nulla

en: Normal
it: Normale

en: Number
it: Numero

en: Off Canvas Button/Link Text
it: Testo Pulsante/Bottone Off Canvas

en: Off-Canvas Filters
it: Filtri Off-Canvas

en: On Image
it: Sull'immagine

en: On Image Click
it: Al click dell'immagine

en: Outline
it: Contorno

en: Outside Item
it: Oggetto esterno

en: Outside menu item
it: Elemento di Menu esterno

en: Overlay Background Color
it: Sovrapposizione colore di sfondo

en: Override this image with the featured image on individual posts & pages.
it: Sovrascrivi questa immagine con l'immagine in evidenza sui singoli post e pagine.

en: Padded
it: Imbottito

en: Padding
it: Spaziatura

en: Page Header
it: Header della pagina

en: Page Header
it: Header Pagina

en: Page Header: Center Aligned
it: Header della pagina: Allineamento al centro

en: Page Header: Inline
it: Header della pagina: in linea

en: Page Headers
it: Intestazioni Pagina

en: Page Headers Settings
it: Impostazioni Intestazioni Pagina

en: Pagination
it: Paginazione

en: Parallax
it: Parallasse

en: Persistent Checkout Form Data
it: Dati del modulo di cassa persistenti

en: Placeholder
it: Segnaposto

en: Please delete
it: Per favore cancella

en: Please enter
it: Per favore inserisci

en: Please enter your valid %s license key to receive updates and support.
it: Immettere il codice di licenza %s valido per ricevere aggiornamenti e supporto.

en: Please read %1$s this article %2$s to know more.
it: Si prega di leggere %1$s questo articolo %2$s per saperne di più.

en: Plugin Description:
it: Descrizione del plugin:

en: Plugin Name:
it: Nome Plugin:

en: Position
it: Posizione

en: Post Pagination
it: Paginazione

en: Post Pagination Style
it: Stile paginazione

en: Post Title Color
it: Colore Titolo Inserzione

en: Price
it: Prezzo

en: Price Color
it: Colore Prezzo

en: Primary Header
it: Header Principale

en: Primary Header Colors
it: Colori dell'intestazione primaria

en: Primary Menu
it: Menù Principale

en: Priority
it: Priorità

en: Proceed to payment
it: Procedi al pagamento

en: Product Content
it: Contenuto Prodotto

en: Product Description Tabs
it: Schede Descrizione Prodotto

en: Product Image Hover Style
it: Stile Hover dell'Immagine prodotto

en: Product Navigation
it: Navigazione prodotto

en: Product Price
it: Prezzo Prodotto

en: Product Rating Color
it: Colore valutazione Prodotto

en: Product Structure
it: Struttura Prodotto

en: Product Styling
it: Stile Prodotto

en: Product Title
it: Titolo

en: Profile Picture Links to:
it: Immagine del profilo Link a:

en: Progress Color
it: Colore Progresso

en: Publish Date
it: Data pubblicazione

en: Quick View
it: Vista rapida

en: Ratings
it: Valutazioni

en: Read More
it: Leggi di più

en: Read More Text
it: Scopri di Più

en: Read More »
it: Leggi tutto »

en: Read Time
it: Orario

en: Related & Up Sell Products
it: Prodotti Correlati & Up Sell

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove Featured Image Padding
it: Rimuovi spaziatura immagine in evidenza

en: Remove Image
it: Rimuovi immagine

en: Remove Logo
it: Rimuovi logo

en: Remove extra links in the header and footer in LearnDash learning pages
it: Rimuovi i collegamenti aggiuntivi nell'intestazione e nel piè di pagina nelle pagine di apprendimento di LearnDash

en: Repeat All
it: Ripeti tutto

en: Repeat Horizontally
it: Ripeti orizzontalmente

en: Repeat Vertically
it: Ripeti verticalmente

en: Retain the Checkout form fields even if the visitor accidentally reloads the checkout page.
it: Conserva i campi del modulo cassa anche se il visitatore ricarica accidentalmente la pagina di checkout.

en: Retina Logo
it: Logo retina

en: Right
it: Destra

en: Right Bottom
it: In basso a destra

en: Right Center
it: In centro a destra

en: Right Top
it: In alto a destar

en: Sale % Value
it: Vendita % Valore

en: Sale Bubble Style
it: Stile nuvola vendita

en: Sale Notification
it: Notifica vendita

en: Sale percentage(%) value = [value]
it: Percentuale vendita(%) value = [value]

en: Sale!
it: In offerta!

en: Save
it: Salva

en: Save Changes
it: Salva modifiche

en: Saved
it: Salvato

en: Saving ..
it: Salvando...

en: Scroll
it: Scorrere

en: Scroll To Top
it: Torna su

en: Scroll to Top
it: Torna su

en: Search
it: Cerca

en: Search Box
it: Casella di ricerca

en: Search Custom Layouts
it: Cerca Layout Personalizzati

en: Search Page
it: Pagina di ricerca

en: Search Page Header
it: Cerca Intestazione Pagina

en: Search Pages/ Posts
it: Cerca Pagine/ Articoli

en: Search Style
it: Stile Ricerca

en: Search pages / post / categories
it: Cerca pagine / articoli / categorie

en: Searching…
it: Ricerca…

en: Section 1
it: Sezione 1

en: Section 2
it: Sezione 2

en: Select
it: Seleziona

en: Select Animation
it: Seleziona animazione

en: Select Image
it: Selezione immagine

en: Select Primary Menu
it: Seleziona il menu principale

en: Select logo
it: Seleziona logo

en: Select widget
it: Seleziona Widget

en: Separator Color
it: Colore separatore

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings saved successfully.
it: Impostazioni salvate correttamente.

en: Shop Pagination
it: Paginazione Shop

en: Shop Pagination Style
it: Stile di Paginazione Shop

en: Short Description
it: Breve descrizione

en: Show Comments
it: Mostra Commenti

en: Shrink
it: Restringi

en: Single Product Structure
it: Struttura singolo prodotto

en: Site Header
it: Header del sito

en: Site Identity
it: Identità del Sito

en: Site Identity Space
it: Spaziatura identità sito

en: Site Layout
it: Layout sito

en: Site Navigation
it: Navigazione sito

en: Site Title Color
it: Colore titolo sito

en: Site Title Hover Color
it: Colore tiolo sito al passaggio del mouse

en: Size
it: Dimensione

en: Size
it: Dimensione

en: Slide Down
it: Scorri basso

en: Slide Search
it: Slide Ricerca

en: Slide Up
it: Scorri alto

en: Space Outside Body
it: Spaziatura esterna Body

en: Spacing
it: Spaziatura

en: Spacing can be given any positive number with or without units as &quot;5&quot; or &quot;5px&quot;. Default unit is &quot;px&quot;
it: La spaziatura può essere data qualsiasi numero positivo con o senza unità come &quot;5&quot; o &quot;5px&quot;. L'unità predefinita è &quot;px&quot;

en: Special Pages
it: Pagine speciali

en: Specific Target
it: Target specifico

en: Split
it: Dividi

en: Square
it: Quadrato

en: Square Outline
it: Contorno quadrato

en: Stack
it: Pila

en: Stick
it: Fisso

en: Stick Above Header
it: Fissa sopra l'Header

en: Stick Add to Cart Button
it: Fissa Pulsante Aggiungi al Carrello

en: Stick Below Header
it: Fissa sotto Header

en: Stick On
it: Fisso su

en: Stick Primary Header
it: Fissa Header principale

en: Sticky Header
it: Header Fisso

en: Sticky Header
it: Header Fisso

en: Sticky Header Button
it: Fissa Pulsante Intestazione

en: Sticky Logo
it: Logo fisso

en: Sticky Logo Width
it: Larghezza Logo fisso

en: Sticky Retina Logo
it: Logo Retina fisso

en: Student View
it: Vista Studente

en: Style
it: Stile

en: Stylish, Lightning Fast & Easily Customizable!
it: Elegante, veloce e facilmente personalizzabile!

en: Submenu
it: Sottomenu

en: Submenu Container Animation
it: Animazione contenitore Sottomenu

en: Submenu Divider
it: Sottomenu Divisore

en: Submenu Space
it: Spaziatura sottomenu

en: Swap Images
it: Scambia immagini

en: Swap Sections on Mobile Devices
it: Sostituire sezioni su dispositivi mobili

en: Table Border Radius
it: Raggio del bordo tabella

en: Take custom menu item outside
it: Porta fuori la voce di menu personalizzata

en: Targer header based on user role.
it: Intestazione di destinazione basata sul ruolo dell'utente.

en: Text / HTML
it: Testo / HTML

en: Text Color
it: Colore Testo

en: Text Transform
it: Trasformare testo

en: Text/HTML
it: Testo/HTML

en: Text/Link Color
it: Testo/Colore Link

en: Text/Link Hover Color
it: Testo/Colore link Hover

en: The Image option cannot be sortable if the Product Style is selected to the List Style
it: L'opzione Immagine non può essere ordinabile se lo Stile del Prodotto è selezionato come Stile Elenco

en: The recommended image size is 1200px wide by 900px tall.
it: La dimensione dell'immagine consigliata è di 1200px di larghezza per 900px di altezza.

en: The results could not be loaded.
it: I risultati non possono essere caricati.

en: The same display setting is already exist in %s post/s.
it: Esiste già la stessa impostazione di visualizzazione in %s articolo/i.

en: Theme Description:
it: Descrizione del tema:

en: Theme Name:
it: Nome del tema:

en: Theme Screenshot URL:
it: URL Screenshot Tema:

en: This %s will not appear at these locations.
it: Questo %s non verrà visualizzato in questa posizione.

en: This Advanced Header will not appear at these locations.
it: Questa intestazione avanzata non verrà visualizzata in queste posizioni.

en: This Custom Layout will not appear at these locations.
it: Questo layout personalizzato non verrà visualizzato in questa posizione.

en: This background color will not work on full-width layout.
it: Questo colore di sfondo non funziona sul layout a tutta larghezza.

en: This option will not work on full width layouts.
it: Questa opzione non funzionerà su layout a larghezza piena.

en: This plugin is an add-on for the Astra WordPress Theme. It offers premium features & functionalities that enhance your theming experience at next level.
it: Questo plugin è un add-on per il tema Astra WordPress. Offre funzionalità e caratteristiche avanzate che migliorano la tua esperienza del tema ad un livello successivo.

en: This sidebar will show product filters on Shop page. Uncheck "Disable Off Canvas" option from `Customizer > Layout > Woocommerce > Shop` to enable this on Shop page.
it: Questa barra laterale mostrerà i filtri dei prodotti nella pagina del Negozio. Deseleziona l'opzione "Disabilita Off Canvas" da `Customizer > Layout > WooCommerce > Negozio` per abilitarla nella pagina Negozio.

en: This will not work if Masonry Layout is enabled.
it: Questo non funziona se il layout Masonry è abilitato.

en: Title
it: Titolo

en: Title Color
it: Colore Titolo

en: Toggle Button Color
it: Colore Pulsante Interruttore

en: Toggle Button Style
it: Stile Pulsante Interruttore

en: Top
it: Alto

en: Top & Bottom Margin
it: Margine alto e basso

en: Top Spacing
it: Spaziatura alta

en: Transparent Header
it: Header trasparente

en: Trigger for Off Canvas Sidebar
it: Trigger per Sidebar Off Canvas

en: Two Step Checkout
it: Due step cassa

en: Typography
it: Caratteri

en: Update Custom Layout
it: Aggiorna Layout Personalizzato

en: Update Page Header
it: Aggiorna Intestazione Pagina

en: Upload Image
it: Carica Immagine

en: Uppercase
it: Maiuscolo

en: Use Labels as Placeholders
it: Usa etichette come segnaposto

en: User Roles
it: Ruoli utente

en: Users
it: Utenti

en: Vertical
it: Verticale

en: Vertical Padding
it: Spaziatura verticale

en: View Astra Pro settings
it: Visualizza impostazioni Astra Pro

en: View Custom Layout
it: Visualizza Layout Personalizzato

en: View cart
it: Visualizza carrello

en: Weight
it: Peso

en: While previewing a new theme, you can continue to tailor things like widgets and menus, and explore theme-specific options.
it: Durante l'anteprima di un nuovo tema, puoi continuare a personalizzare elementi come widget e menu ed esplorare opzioni specifiche del tema.

en: White Label
it: Etichetta bianca

en: White Label removes any links to Astra website and change the identity in the dashboard. This setting is mostly used by agencies and developers who are building websites for clients.
it: L'Etichetta Bianca rimuove tutti i collegamenti al sito Web di Astra e modifica l'identità nella dashboard. Questa impostazione è utilizzata principalmente da agenzie e sviluppatori che stanno creando siti Web per i clienti.

en: Whitelabel settings are applied to all the sites in the Network.
it: Le impostazioni Etichetta Bianca sono applicate a tutti i siti del Network.

en: Widget
it: WIdget

en: Width
it: Larghezza

en: WooCommerce - Cart
it: WooCommerce - Carrello

en: WooCommerce - Checkout
it: WooCommerce - Cassa

en: WooCommerce - Distraction Free Checkout
it: WooCommerce - Libera dalla distrazione di cassa

en: WooCommerce - Global
it: WooCommerce - Globale

en: WooCommerce - Product
it: WooCommerce - Prodotto

en: WooCommerce - Shop
it: WooCommerce - Negozio

en: WooCommerce Shop Page
it: Pagina Negozio WooCommerce

en: Yes
it: Si

en: You can merge menu with primary menu in mobile devices by enabling this option.
it: È possibile unire il menu con il menu principale nei dispositivi mobili abilitando questa opzione.

en: You can only select
it: Puoi effettuare una sola selezione

en: You searched for
it: Hai cercato per

en: You're about to enable the white label. This will remove the white label settings.
it: Stai per abilitare l'etichetta bianca. Questo rimuoverà le impostazioni dell'etichetta bianca.

en: Your Order
it: Il tuo Ordine

en: Your license is activated!
it: La tua licenza è stata attivata!

en: Your license is not active!
it: La licenza non è attiva!

en: Your order
it: Il tuo ordine

en: Zoom Fade
it: Dissolvenza

[ctx: advanced-header general name]
en: Page Headers
it: Intestazioni Pagina

[ctx: advanced-header singular name]
en: Page Header
it: Intestazione Pagina

[ctx: advanced-hooks general name]
en: Custom Layouts
it: Layout Personalizzati

[ctx: advanced-hooks singular name]
en: Custom Layout
it: Layout Personalizzato

en: astra_body_bottom - Action to add your content or snippet at bottom of the <body> tag.
it: astra_body_bottom - Azione per aggiungere il tuo contenuto o snippet in basso al tag <body>.

en: astra_body_top - Action to add your content or snippet at top of the <body> tag.
it: astra_body_top - Azione per aggiungere il tuo contenuto o snippet alla parte superiore del tag <body>.

en: astra_comments_after - Action to add your content or snippet after closing of comment wrapper.
it: astra_comments_after - Azione per aggiungere il tuo contenuto o snippet dopo la chiusura del wrapper di commento.

en: astra_comments_before - Action to add your content or snippet before opening of comment start.
it: astra_comments_before - Azione per aggiungere il tuo contenuto o snippet prima di aprire l'avvio del commento.

en: astra_content_after - Action to add your content or snippet after main content.
it: astra_content_after - Azione per aggiungere il tuo contenuto o snippet dopo il contenuto principale.

en: astra_content_before - Action to add your content or snippet before main content.
it: astra_content_before - Azione per aggiungere il tuo contenuto o snippet prima del contenuto principale.

en: astra_content_bottom - Action to add your content or snippet at bottom of the main content.
it: astra_content_bottom - Azione per aggiungere il contenuto o lo snippet alla parte inferiore del contenuto principale.

en: astra_content_loop - Action to add your content or snippet at top of the primary content loop.
it: astra_content_loop - Azione per aggiungere il contenuto o lo snippet all'inizio del ciclo del contenuto principale.

en: astra_content_top - Action to add your content or snippet at top of main content.
it: astra_content_top - Azione per aggiungere il tuo contenuto o snippet sopra al contenuto principale.

en: astra_content_while_after - Action to add your content or snippet after loop end.
it: astra_content_while_after - Azione per aggiungere il tuo contenuto o snippet dopo la fine del ciclo.

en: astra_content_while_before - Action to add your content or snippet before loop start.
it: astra_content_while_before - Azione per aggiungere il tuo contenuto o snippet prima dell'inizio del ciclo.

en: astra_entry_after - Action to add your content or snippet after closing <article> tag.
it: astra_entry_after - Azione per aggiungere il tuo contenuto o lo snippet dopo la chiusura del tag <article>.

en: astra_entry_before - Action to add your content or snippet before <article> tag.
it: astra_entry_before - Azione per aggiungere il tuo contenuto o snippet prima del tag <article>.

en: astra_entry_bottom - Action to add your content or snippet at bottom of the <article> tag.
it: astra_entry_bottom - Azione per aggiungere il tuo contenuto o snippet nella parte bassa del tag <article>.

en: astra_entry_content_after - Action to add your content or snippet after post content
it: astra_entry_content_after - Azione per aggiungere il tuo contenuto o snippet dopo il contenuto postato

en: astra_entry_content_before - Action to add your content or snippet before post content.
it: astra_entry_content_before - Azione per aggiungere il tuo contenuto o snippet prima di inviare il contenuto.

en: astra_entry_top - Action to add your content or snippet at top of the <article> tag.
it: astra_entry_top - Azione per aggiungere il tuo contenuto o snippet alla parte superiore del tag <article>.

en: astra_footer_after - Action to add your content or snippet after the closing <footer> tag.
it: astra_footer_after - Azione per aggiungere il tuo contenuto o snippet dopo la chiusura del tag <footer>.

en: astra_footer_before - Action to add your content or snippet before the opening <footer> tag.
it: astra_footer_before - Azione per aggiungere il tuo contenuto o snippet prima del tag di apertura <footer>.

en: astra_footer_inside_container_bottom - Action to add your content or snippet at bottom of the footer container.
it: astra_footer_inside_container_bottom - Azione per aggiungere il contenuto o lo snippet nella parte inferiore del contenitore del piè di pagina.

en: astra_footer_inside_container_top - Action to add your content or snippet at top of the footer container.
it: astra_footer_inside_container_top - Azione per aggiungere il contenuto o lo snippet nella parte superiore del contenitore del piè di pagina.

en: astra_head_bottom - Action to add your content or snippet at bottom of the <head> tag.
it: astra_html_before - Azione per aggiungere il tuo contenuto o snippet nella parte inferiore del tag <head>.

en: astra_head_top - Action to add your content or snippet at top of the <head> tag.
it: astra_html_before - Azione per aggiungere il tuo contenuto o snippet nella parte superiore del tag <head>.

en: astra_header_after - Action to add your content or snippet after the closing <header> tag.
it: astra_header_after - Azione per aggiungere il tuo contenuto o snippet dopo il tag di chiusura <header>.

en: astra_header_before - Action to add your content or snippet just before the opening <header> tag.
it: astra_header_before - Azione per aggiungere il tuo contenuto o snippet appena prima del tag di apertura <header>.

en: astra_html_before - Action to add your content or snippet just before the opening of <html> tag.
it: astra_html_before - Azione per aggiungere il tuo contenuto o snippet appena prima dell'apertura del tag <html>.

en: astra_main_header_bar_bottom - Action to add your content or snippet after at bottom of the Main header.
it: astra_main_header_bar_bottom - Azione per aggiungere il tuo contenuto o snippet l'intestazione principale.

en: astra_main_header_bar_top - Action to add your content or snippet at top of the Main header.
it: astra_main_header_bar_top - Azione per aggiungere il tuo contenuto o snippet nella parte superiore dell'intestazione principale.

en: astra_masthead_bottom - Action to add your content or snippet at  bottom of the <header> tag.
it: astra_masthead_bottom - Azione per aggiungere il tuo contenuto o snippet nella parte inferiore del tag <header>.

en: astra_masthead_content - Action to add your content or snippet in <header> tag.
it: astra_masthead_content - Azione per aggiungere il tuo contenuto o snippet nel tag <header>.

en: astra_masthead_toggle_buttons_after - Action to add your content or snippet after responsive menu toggle button.
it: astra_masthead_toggle_buttons_after - Azione per aggiungere il tuo contenuto o snippet dopo il pulsante di attivazione del menuresponsive.

en: astra_masthead_toggle_buttons_before - Action to add your content or snippet before responsive menu toggle button.
it: astra_masthead_toggle_buttons_before - Azione per aggiungere il tuo contenuto o lo snippet prima del pulsante di attivazione del menu responsive.

en: astra_masthead_top - Action to add your content or snippet at  top of the <header> tag.
it: astra_masthead_top - Azione per aggiungere il tuo contenuto o snippet nella parte superiore del tag <header>.

en: astra_primary_content_bottom - Action to add your content or snippet at bottom of the primary content.
it: astra_primary_content_bottom - Azione per aggiungere il contenuto o lo snippet alla parte inferiore del contenuto primario.

en: astra_primary_content_top - Action to add your content or snippet at top of the primary content.
it: astra_primary_content_top - Azione per aggiungere il contenuto o lo snippet nella parte superiore del contenuto primario.

en: astra_sidebars_after - Action to add your content or snippet after closing of sidebar wrapper.
it: astra_sidebars_after - Azione per aggiungere il tuo contenuto o snippet dopo la chiusura del wrapper della sidebar.

en: astra_sidebars_before - Action to add your content or snippet before opening of sidebar wrapper.
it: astra_sidebars_before - Azione per aggiungere il tuo contenuto o snippet prima di aprire il wrapper della sidebar.

en: astra_single_header_after - Action to add your content or snippet after single post header.
it: astra_single_header_after - Azione per aggiungere il tuo contenuto o lo snippet dopo l'intestazione del post singolo.

en: astra_single_header_before - Action to add your content or snippet before single post header.
it: astra_single_header_before - Azione per aggiungere il tuo contenuto o snippet prima dell'intestazione del singolo post.

en: astra_single_header_bottom - Action to add your content or snippet at bottom of the single post header.
it: astra_single_header_bottom - Azione per aggiungere il tuo contenuto o snippet alla parte inferiore dell'intestazione del post singolo.

en: astra_single_header_top - Action to add your content or snippet at top of the single post header.
it: astra_single_header_top - Azione per aggiungere il tuo contenuto o snippet alla parte superiore dell'intestazione del post singolo.

en: astra_template_parts_content - Action to add your content or snippet at top of the primary template content.
it: astra_template_parts_content - Azione per aggiungere il contenuto o lo snippet in cima al contenuto del template principale.

en: astra_template_parts_content_bottom - Action to add your content or snippet after closing <article> tag.
it: astra_template_parts_content_bottom - Azione per aggiungere il tuo contenuto o snippet dopo aver chiuso il tag <article>.

en: astra_template_parts_content_none - Action to add your content or snippet at top of the primary content.
it: astra_template_parts_content_none - Azione per aggiungere il tuo contenuto o snippet in cima al contenuto principale quando non ci sono contenuti.

en: astra_template_parts_content_top - Action to add your content or snippet at top of the primary template content.
it: astra_template_parts_content_top - Azione per aggiungere il contenuto o lo snippet in cima al contenuto del modello principale.

en: character
it: carattere

en: https://wpastra.com/
it: http://wpastra.com/

en: item
it: elemento

[ctx: label]
en: Search for:
it: Ricerca per:

en: or more characters
it: o più caratteri

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
it: Ricerca &hellip;

en: s
it: i

en: wp_footer - Action to add your content or snippet at end of the document.
it: wp_footer - Azione per aggiungere il tuo contenuto o snippet alla fine del documento.

en: wp_head - Action to add custom style, script and meta at the bottom of <head> tag.
it: wp_head - Azione per aggiungere stile personalizzato, script e meta nella parte inferiore del tag <head>.
